Зелене світло сімейним фермам

Зелене світло сімейним фермам


Наступний рік має прибрати податкове полегшення для українських аграріїв: уряд планує скасувати спецрежим оподаткування. Цього вимагає МВФ, спеціалісти якого рекомендують перевести сільськогосподарських товаровиробників на загальнообов’язковий режим сплати ПДВ. Оскільки скасування спецрежиму ПДВ – це складова співпраці з МВФ, цей крок стане запорукою подальшої підтримки з боку міжнародних кредиторів. А що ж чекає наших аграріїв?
Спеціальний режим сплати ПДВ для аграріїв набрав чинності з початком поточного року. Його зміст полягає в пропорційності розподілу податку на додану вартість. Якщо раніше сільськогосподарські товаровиробники 100% сум ПДВ акумулювали на спецрахунках і могли їх використовувати для власних виробничих потреб, то з 1 січня 2016 року податок почали розподіляти. Так за операціями із зерновими та технічними культурами 85% ПДВ господарство сплачувало до бюджету, 15% залишало на власному рахунку. За операціями з продукцією тваринництва це відповідно 20% і 80%. З іншими товарами та послугами – по 50%.
Протягом поточного року діє перехідний спецрежим оподаткування. Це своєрідний компроміс уряду та аграрних холдингів у процесі ухвалення змін до Податкового кодексу. Скасування спецрежиму оподаткування також є складовою подальшої співпраці з Міжнародним валютним фондом. Повністю спецрежим ПДВ буде скасовано в першу чергу для великих сільсьгосптоваровиробників.

Міністр аграрної політики і продовольства підтримує скасування спеціального режиму оподаткування. Він вважає за доцільніше замінити послаблення в оподаткуванні прямими дотаціями для невеликих фермерських господарств на 1 га землі та на 1 кг продукції. Це дасть необхідну підтримку тваринникам, але потрібен чіткий, прозорий порядок розподілу цих коштів.

Народний депутат України (фракція «Батьківщина»), член МДО «Депутатський контроль» Вадим Івченко зауважує, що ці зміни дадуть підтримку тим виробникам, які обробляють більше землі і виробляють більше продукції. Депутат переконаний, що малі господарства, такі як сімейні ферми, від цього кроку уряду виграють мало. «Сьогодні уряд майже не працює з особистими селянськими господарствами (ОСГ). Вони не мають статусу сільгосптоваровиробника, не отримуватимуть пенсій та інших соціальних пільг», – наголошує Вадим Івченко.
Залучення особистих селянських господарств до організованого ринку, державна разова підтримка створення сімейних ферм, постійна підтримка їх розвитку з фінансуванням кредитів на придбання техніки, будівництво споруд та навчання голів таких господарств – це ті кроки, які на думку Вадима Івченка допоможуть розвиткові аграрної галузі.

Наступний крок у процесі розвитку сімейного фермерства – стимулювання об’єднання малих ферм у кооперативи. Це дозволить розширити матеріально-технічну базу господарств, створити необхідні умови для виробництва якісної продукції тваринництва, відстежувати якість молока за допомогою експрес-лабораторій та покращувати її за рахунок охолоджувачів.

Таким шляхом пішли всі європейські країни. Адже сімейна ферма – це не лише підсобне господарство, це малий бізнес, який підтримує село і наповнює якісною продукцією внутрішній ринок.