Після того, як Нацбанк не виправдав довіру, його необхідно позбавити відповідальності за стабільність гривні

Після того, як Нацбанк не виправдав довіру, його необхідно позбавити відповідальності за стабільність гривні


Слабкість грошової одиниці – одна з причин зростання нестабільності рівня цін та інфляції, що у підсумку призводить до обмеження кредитної діяльності. Це саме те, що можна спостерігати стосовно гривні. Така нестабільність національної валюти обмежує, зокрема, довгострокове кредитування, тобто – інвестиції в реальний сектор економіки. Відповідальність за стабільність гривні в Україні покладена на Національний банк. На разі парламентарі пропонують зняти з НБУ відповідальність за стабільність курсу національної валюти і збільшити відповідальність за розвиток економіки.

Законопроект №5303, внесений нещодавно на розгляд Верховної Ради, передбачає зміни до головного Закону держави в частині, що стосується роботи Національного банку. Зокрема, статті 99, яка покладала функцію забезпечення стабільності грошової одиниці на Національний банк України. Її буде викладено в новій редакції: «Національний банк України розробляє і проводить грошово-кредитну політику, спрямовану на реалізацію потенціалу довгострокового економічного зростання країни, забезпечення цінової і курсової стабільності грошової одиниці, помірного рівня довгострокових відсоткових ставок та сприяння максимальній зайнятості населення».

Одним з ініціаторів таких змін став член МДО «Депутатський контроль», народний депутат України Максим Поляков. На думку депутата, це дозволить НБУ краще зосередитися на своїх функціях регулятора і збільшить його відповідальність перед українським суспільством.
Валютний курс – один з ключових складових економіки. Стабільність курсу національної валюти – це чинник загальної цінової стабільності. Оскільки економіка України багато в чому залежить від імпорту, падіння курсу дуже швидко позначається на споживчих цінах. Тому відповідальність за цінову стабільність передбачає підтримку стабільності курсу гривні.

Важливим фактором підвищення стабільності національної валюти є обсяг валютних резервів держави. Взагалі, валютний ринок – це надзвичайно складний, чутливий організм, залежний від професіоналізму регулятора, і особливо – від валютних обмежень. Валютна криза 2014-2015 років розвивалася за фактично катастрофічним сценарієм: девальвація офіційно перевищила 275%. А монетарні механізми, такі як ефективне рефінансування та мобілізація коштів, НБУ використані не були. В умовах плаваючого курсу і критичного зниження валютних резервів такий прорахунок лише збільшив девальвацію та інфляційний тиск, що позначилося на добробуті населення. Зміна підходу до монетарної політики та курсу національної грошової одиниці, нарощення міжнародних активів, в тому числі і валютної виручки експортерів, заведення її на внутрішній ринок дозволить не лише зміцнити гривню, але й забезпечити сталий розвиток економіки держави.