«Система стандартизації в Україні – автомобіль без коліс: існує, але не рухається», – Геннадій Кривошея

«Система стандартизації в Україні – автомобіль без коліс: існує, але не рухається», – Геннадій Кривошея


Народний депутат України, співголова МДО «Депутатський контроль» Геннадій Кривошея звернув увагу Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка до проблеми адаптації нацсистеми технічного регулювання до правил ЄС. Адже це питання є одним з ключових елементів Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС.

Проблему стандартизації сьогодні, 30 березня, обговорили в інформаційному агентстві УНІАН під час прес-конференції на тему: «Чому Європа невдовзі може зачинити двері перед українськими товарами і послугами: тотальна корупція у сфері технічного регулювання України».

Участь у ній взяли: народний депутат України, співголова «Депутатського контролю» Геннадій Кривошея, експерт у сфері технічного регулювання, помічник-консультант народного депутата України Кривошеї Г. Г. Калєніков Максим та директор Асоціації незалежних експертів технічного регулювання України Світлана Хромова.

Під час виступу парламентар звернув увагу на те, що корупція, непрозоре освоєння міжнародних грантів, непрофесійність діяльності в сфері технічного регулювання України, остаточно ставить хрест на довірі до національної системи технічного регулювання з боку європейської спільноти.

Нині головною проблемою залишається те, що більшість існуючих в Україні стандартів досі не гармонізовано. За офіційними даними актуалізації підлягають близько 12 тис. У фонді нормативних документів відсутні майже 2 тисячі гармонізованих стандартів. До того ж до сьогодні не було здійснено жодної інвентаризації нормативної бази.

ф

За словами Геннадія Кривошеї, затягування переходу до світових зразків не просто гальмує розвиток, а й відчутно шкодить  швидкій інтеграції в європейське суспільство. Для з’ясування ситуації та розуміння причин гальмування розвитку системи техрегулювання співголова «Депконтролю» Геннадій Кривошея спільно з колегами уже направили до відповідних міністерств та відомств 30 депутатський запитів. Але відповіді надійшли розмиті й досить суперечливі.

«Стандарти вкрай необхідні Україні для вступу до ЄС. У складний для країни час, досконала система технічного регулювання – гарантія існування для бізнесу з боку держави. Але нині відкритим залишається запитання: яким чином виходити на європейський ринок, коли немає розуміння щодо вимог оформлення того чи іншого товару? Як і куди рухатися бізнесу та розвивати економіку країни? Вирішення проблеми технічного регулювання – важливий чинник, що стоїть на шляху до ЄС. Адже нинішня система стандартизації в Україні – автомобіль без коліс: існує, але не рухається», – прокоментував парламентар.

В Україні Держпідприємство «УкрНДНЦ» є провідною науковою установою в сфері стандартизації з 1991 року (підприємство реорганізовувалось і змінювало назву). Воно володіє науково-технічною базою, фахівцями і практичним досвідом у цій сфері. Але ще з 2014 року НОС (нацорган стандартизації) не мав та й досі не має легітимного керівника. Хоча відбулось уже 3 конкурси на посаду Гендиректора ДП «УкрНДНЦ», орган ніяк не може розпочати ефективну роботу.

Також учасники прес-конференції зауважили, що протягом останніх років керівні посади в НОС займали особи, які ні за освітою та досвідом роботи до стандартизації ніякого відношення взагалі не мали.

У свою чергу це призвело до того, що Наказом від 15 січня цього року ДП «УкрНДНЦ», як НОС, скасувало ДСТУ ISO 9001:2009 «Системи управління якістю. Вимоги». Це найбільш відомий міжнародний стандарт щодо систем менеджменту. А стандарту державною мовою, який вийшов на заміну скасованого, у країні немає. І придбати його на офіційному сайті теж неможливо.

ффф

«Такі дії суперечать не тільки українській, європейській або будь-який міжнародній практиці, а й здоровому глузду. Одним розчерком пера чиновника в Україні скасовано основний стандарт щодо менеджменту систем якості. Стандарт – це впевненість в тому, що ми споживаємо. Склад продуктів безпосередньо впливає на наше здоровя і наше життя», –  наголосила директор Асоціації незалежних експертів технічного регулювання України Світлана Хромова.

У ході зустрічі експерт у сфері технічного регулювання Максим Колєніков зауважив, що з 1 січня цього року була відмінена обов’язкова сертифікація дорожніх транспортних засобів в державній системі сертифікації. Хоча ще з 2011 року мав вступити в дію новий Технічний регламент: «Такий регламент так і не вступив у силу, бо ніхто не спромігся зробити подання жодного органу оцінки відповідності. Хоча головним завданням Мінекономрозвитку й торгівлі України є формування державної політики у сфері технічного регулювання. Будь-яка оцінка відповідності, чи це продукти харчування або мікрофони, чи це транспортні засоби, базується на випробуванні. Якщо тестування немає, то не можна говорити про оцінку відповідності».

ффффф

Наприкінці прес-конференції народний обранець Геннадій Кривошея закликав керівні органи профільних міністерств, органів технічного регулювання та сертифікації поставити конкретні завдання перед собою й рухатися в напрямку до європейських стандартів. Адже зараз слід створити фахову комісію із залученням незалежних експертів, яка сприятиме роботі відповідних структур для усунення торгівельних бар’єрів між Україною та ЄС.