Реформа виконавчої системи

Реформа виконавчої системи


У червні поточного року Верховна Рада запровадила інститут приватних виконавців судових рішень. Як показує практика в країнах Європи, приватні виконавці дозволяють домогтися виконання рішення суду значно швидше та якісніше. Для нашої держави це – один з етапів впровадження судової реформи, адже змішана система створює конкурентне середовище для самих виконавців та є більш ефективною у виконанні судових рішень.

Невідкладність реформування системи виконання судових рішень продиктована нагальною потребою змінити не лише саму систему, але й підхід до виконання рішень суду. Адже статистика свідчить, що на кінець кожного року в нашій державі залишається близько 3 мільйонів невиконаних судових рішень. Це негативно впливає і на довіру до судової системи, і на надходження до бюджету.

На сьогодні Міністерство юстиції уклало угоду на підготовку виконавців судових рішень лише з одним вузом. У перспективі від такого кроку держава отримає близько 50 приватних виконавців при потребі у 4 тисячі. Народний депутат України, член МДО «Депутатський контроль» Руслан Сидорович наголошує, що такими повільними та недостатніми діями реформувати систему неможливо.

Сьогодні на державній виконавчій службі лежить 600 мільярдів гривень боргів, а виконується лише 2% з них. Руслан Сидорович вважає таку ситуацію катастрофічною для всієї системи судочинства: «Це – катастрофа. Дев’ять із 13 тисяч скарг українців до Європейського суду з прав людини стосуються саме невиконання судових рішень! Апофеозом цієї ситуації є те, що й рішення ЄСПЛ в Україні також не виконуються, тому ми маємо кардинально змінити ситуацію у цій галузі».

Руслан Сидорович вважає, що для реформування виконавчої системи держава потребує не менше 4 тисяч приватних виконавців, а щоб домогтися якісних змін їх має бути не менше, ніж державних. Тому першим кроком має стати підготовка майбутніх приватних виконавців в українських вузах. Щоб почати запроваджувати зміни, Міністерство юстиції має підготувати не менше 1 тисячі приватних судових виконавців. Для цього Міністерство має збільшити кількість угод з вузами, які візьмуть на себе таку підготовку.

Руслан Сидорович сподівається на підтримку з боку Міністерства юстиції у процесі реформування виконавчої служби, аби прогресивні зміни у державі не консервувалися.