Ірина Суслова: “Україні потрібне нове законодавство про звернення громадян”

Ірина Суслова: “Україні потрібне нове законодавство про звернення громадян”


Під головування народного депутата, члена МДО “Депутатський контроль” Ірини Суслової 6 лютого відбулось перше засідання робочої групи, яка повинна розробити концепцію нового закону про звернення громадян.

До робочої групи входять представники Адміністрації Президента, Кабміну, Генпрокуратури, Мінюсту, Державної судової адміністрації, Вищого адміністративного суду, Омбудсмена.

“Більшість експертів переконана, що Україні потрібне нове законодавство про звернення громадян”, – повідомила у своєму блозі Ірина Суслова.

Вона відмітила, що з 1996 року в Україні діє закон “Про звернення громадян”, який за попередні роки змінювали 14 разів. Проте, по суті він лишається “типовим пострадянським законодавчим актом, який несе в собі усі недоліки радянської моделі відносин влади та держави”.

Зокрема, зазначає нардеп, закон стосується різних за своєю суттю документів (пропозицій, заяв, скарг). А в умовах збільшення кількості цих документів страждає якість зворотного зв’язку з боку чиновників, який часто обмежується формальними відписками або переадресацією до інших органів державної влади.

“Застосування діючого закону “Про звернення громадян” породило дивну ситуацію, коли люди часто не отримують відповіді по суті, їхня проблема не вирішується, а ніби м’ячик для пінг-понгу перекидається з однієї установи до іншої. У відчаї громадяни бомбардують скаргами вищі установи державної влади, в тому числі й народних депутатів. Система комунікації між громадянами та владою дає суттєві збої“,  – підкреслила депутат.

Ірина Суслова вважає, що така ситуація створює додаткові ризики: “падіння довіри людей до держави в цілому, нерозуміння посадовцями справжніх проблем громадян, поширення прірви між владою та людьми”.

Як зазначила парламентар, у процесі розробки нового закону фахівці мають знайти відповіді на такі питання:

  • Як змусити управлінців різного рівня реагувати на звернення громадян по суті?
  • Як розвантажити держустанови від нетипових для них звернень та спрямувати енергію чиновників в потрібне русло?
  • Як прискорити діалог між людьми та владою й зробити зворотний зв’язок більш оперативним?
  • Як допомогти людям спрямувати своє звернення саме до тієї інстанції, де питання буде вирішене?
  • Як розмежувати різні типи звернень та сфокусувати увагу саме на заявах і пропозиціях?

Нагадаємо, раніше Ірина Суслова повідомляла, що в Україні необхідно запровадити інституцію Інформаційного комісара, головними завданням якого має бути захист права громадян, ЗМІ та громадського сектору на отримання достовірної публічної інформації.