Хто має погасити валютні кредити – держава чи позичальники?

Хто має погасити валютні кредити – держава чи позичальники?


21 травня  Верховна Рада України розглядала  проект закону про реструктуризацію зобов’язань за кредитами в іноземній валюті №1558-1,та відправила на третє читання, посилаючись на те, що документ містить ряд популістських норм. Доведені до відчаю валютні позичальники підпалили шини з боку вулиці Грушевського, відбулося зіткнення із правоохоронцями.

Співголова МДО «Депутатський контроль», народний депутат Вадим Івченко (фракція «Батьківщина») вважає, в тому, що люди пішли на такий крок, винні управлінці країни, які не в змозі нею керувати. Чиновники здебільшого задіяні в корупційних схемах, з метою власного збагачення. Звичайно ж, їм нема коли займатися вирішенням проблем простого люду, який  зараз у скруті. «Людина бере кредит на 15 років по 5 грн. за долар, а через рік цей долар вже 25 грн. В чому тут її вина?  Така ситуація – провал країни, а не її народу. Для того, щоб погасити приватним банкам цю різницю, державі потрібно мільярди гривень, яких в неї нема»,- наголосив він.

Як зазначає депутат, банківське лоббі переконує всіх у  тому, що коли буде прийнятий цей закон, то ніби-то рухне вся банківська система. Але це не так.  Тому Робоча група депутатів перед третім читанням законопроекту повинна запросити представників банків, Міністерства фінансів та валютних позичальників, аби  дійти згоди щодо курсової різниці долара.

На думку члена МДО «Депутатський контроль» Віталія Купрія (позафракційний), стрімкий ріст долара – це питання до нової влади, особливо до голови Нацбанку Вікторії Гонтаревої. У зв’язку зі знеціненням національної валюти лише у лютому цього року держава втратила мінімум 50 млрд грн.. Весь тягар від цього ліг на плечі населення. «Я, як ніхто,  розумію учасників фінансового майдану, бо й сам свого часу, як зараз більшість з них, залишився без квартири. Закон однозначно потребує доопрацювання. Треба зробити все можливе, щоб людей не виганяли зі своїх помешкань на вулицю», – зауважив парламентар.

Також нардеп впевнений, що хвилю активізації протесту спричинило деякою мірою і нехтування спікером Володимиром Гройсманом регламенту Верховної Ради України. Люди зранку  чекали голосування за законопроект про реструктуризацію зобов’язань за кредитами в іноземній валюті, а проголосували його майже в кінці робочого парламентського дня. Зробили б це вчасно – не було б ні спалених шин, ні сутичок з правоохоронцями, ні чергового розчарування людей стосовно того, що знову їхні біди не потрібні нікому окрім їх самих.

Нагадаємо, Прокуратура міста Києві відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст.364 ККУ  (зловживання владою або службовим становищем) проти керівництва Національного банку України (голова НБУ – Валерія  Гонтарева) та інших службових осіб.