ДФІ підтвердило проведення ревізії фінансового-господарської діяльності МОЗ у сфері діалізу

ДФІ підтвердило проведення ревізії фінансового-господарської діяльності МОЗ у сфері діалізу


«Депутатський контроль» протягом тривалого часу намагається з’ясувати ситуацію щодо монополізації ринку перитонеального діалізу та гемодіалізу.

Після неодноразових звернень до керівництва СБУ, МВС, Генпрокуратури та Антимонопольного комітету з проханням втрутитися й запобігти подальшому відмиванню грошей, ДФІ повідомило про проведення ревізії фінансового-господарської діяльності МОЗ. Держфінінспекція включила до Плану контрольно-ревізійний роботи проведення інспекції за період з 1 серпня 2013 по завершальний місяць 2016 року.

У межах своїй компетенції ДФІ перевірить факти щодо можливого вчинення корупційних дій під час закупок витратних матеріалів для перитонеального діалізу. Адже щороку Україна виділяє понад півмільярда гривень для лікування хворих на ниркову недостатність.

«Багато хворих не отримують належного лікування через брак коштів. А ринок діалізу поділений між підприємствами – монополістами, які постачають необхідні витратні матеріали для лікувальних процедур.  Ми вимагаємо негайного втручання в ситуацію контролюючих органів. Адже життя багатьох українців залежить саме від проведення гемодіалізу або перитонеального діалізу», – наголосив народний депутат України, член МДО «Депутатський контроль» Віктор Романюк.

Зауважимо, що коли на ринку гемодіалізу умовно можна говорити про конкуренцію, то на ринку перитонеального діалізу – ситуація катастрофічна.

Нещодавно в Антимонопольному комітеті України (АМКУ) відбувся круглий стіл, на якому були представлені докази монополізації ринку перитонеального діалізу. За даними представників АМКУ 99% ринку належить одному єдиному виробнику.

диаграмма

Діаграма представлена членами АМКУ на розгляд учасників круглого столу «Шляхи вирішення проблемних питань під час закупівлі закладами охорони здоров’я витратних матеріалів для гемодіалізу за державні кошти».

До діяльності підприємств, що постачають апарати витратні матеріали для перитонеального діалізу, а саме ТОВ «Бакмед», ТОВ «Лінк-медітал», та ТОВ  «Діавіта», мають причетність екс-чиновники МОЗ України (у тому числі пов’язані з режимом Януковича). За наявною інформацією, усі 3 фірми імпортують приладдя виключно від угорської компанії «Immedex Europe kft».

За неодноразово опублікованою інформацією в ЗМІ, саме угорський постачальник зараз виступає засновником ТОВ «Бакмед». До цього співзасновник товариства – Микола Баришевський, який донедавна був співвласником ТОВ «Лінк-медітал» разом з Олексієм Баришевським.

Крім того, ще одну фірму «Діавіта» заснував у черні 2015 року Сергій Ледін – колишній заступник директора ДП «Укрмедпостач», яке пов’язується з МОЗ України.  Дивним чином вигравати тендери це товариство почало у жовтні того ж року. Загалом за 4 місяці підприємство імпортувало матеріалів від угорської фірми «Immedex Europe kft» на 448, 77 млн. грн. Також ТОВ «Діавіта» отримала від МОЗ замовлення на постачання складових для гемодіалізу у дітей на 2, 13 млн. грн.

На кожному з тендерів «Діавіта» мала лише по 1 конкуренту, які пропонували товари з різницею близько 1 %. А тендерна ціна у півтора рази перевищувала очікувану ціну МОЗу. Але це ніяк не повпливало на кінцевий результат – укладання договорів.

«На сьогодні в Україні близько 5 тис. пацієнтів страждають хронічною нирковою недостатністю. Це хвороба, коли функція нирок значно знижена, і єдиною підтримкою їх функціонування є постійне проведення процедури діалізу. Фірми – монополісти постачають до медичних закладів необгрунтовану кількість медобладнання і витратних матеріалів для гемодіалізу та перитонеального діалізу ще й за завищеною ціною в рази. Ми не можемо чекати, доки чиновники наживатимуться на здоров’ї та житті українців», – зазначив Перший заступник Голови МДО «Депутатський контроль» Юрій Житомирський.