«Депутатський контроль» допоміг розкрити корупційні схеми на Одеській митниці

«Депутатський контроль» допоміг розкрити корупційні схеми на Одеській митниці


Державна фіскальна служба за 9 місяців вилучила промислових товарів на 36 мільйонів гривень, а валюти – на 3,5 мільйони гривень на Одеській митниці. Після звернення “Депутатського контролю” ДФС, проаналізувавши власні бази даних, виявило ряд порушень. Про це відомство проінформувало членів об’єднання, народних депутатів Віктора Романюка, Михайла Гаврилюка («Народний фронт») та Дениса Силантьєва (Радикальна партія Олега Ляшка).

Парламентарі звернули увагу фіскального органу на схеми мінімізації митних платежів, які створили працівники митниці спільно із підприємствами-агентами. Вони працюють в портах над доставкою та очищенням імпортованих товарів. Це стало можливим через часту зміну керівництва Одеської митниці.

«Схеми надзвичайно різноманітні – заниження обсягів товару, неповне декларування даних про нього, іноді навіть заміна під час транзиту, використання «разових» фірм тощо. Недобір зборів у цих випадках уже складає 30% від рівня легальних показників роботи митниці», – зазначив парламентар.

ДФС, перевіряючи ці дані, виявила, факти ввезення товару із оформленням тимчасової декларації на підприємство-імпортера. Далі ця компанія припиняла існування, а товаром розпоряджалося вже інше підприємство. Для цього деякі тканини оформлювали як «зразки».

«Така схема дозволяє ухилятися від оподаткування у повному обсязі – зокрема, сплати додаткових платежів, що можуть нараховуватися після проведення досліджень та визначення спеціалізованими підрозділами митниці коду товарів», – визнають фіскали.

Одна із таких фірм – ТОВ «ТАЙМТЕК»  – таким чином вже зекономила майже 1 млн. гривень, що мали надійти до бюджету. Загалом же у схемі брало участь 9 підприємств, які послідовно змінювали одне одного – товариства «РАББІ», «Текстиль Про», «Ерізо Торг» та ін. Загальні обсяги імпортованих ними тканин склали 7,3 тис. тон на суму майже 25 млн. доларів США.

Окрім вищевказаного, аналітики ДФС помітили в зоні діяльності Одеської митниці ймовірність заниження імпортерами обсягів своїх товарів та їх вартості, а подекуди і підміни товару під час його транзиту.

Так, у вантажівці запорізької «Компанія Інвест Сервіс 2015» було зняте митне забезпечення з контейнерів. Імовірно, товар був підмінений для сплати меншої суми податків на митному посту.

ДФС вважає, що таким чином діє ціла схема заміни в портах Іллічівська високоліквідного товару для уникнення сплати податків.

Митниця в Одесі наразі розглянула 467 справ про порушення митних правил та наклала штрафів на 405 млн. гривень. Їх сума у порівнянні із минулорічним періодом збільшилася аж в 34 рази.

Паралельно митникам вдалося затримати 80 перевізників психотропних та наркотичних речовин.

Зважаючи на такі результати, керівництво ДФС взялося впровадити ще одну ідею «Депутатського контролю» та створило на основі посадовців Одеської митниці та регіонального відділення відомства аналітичну групу, яка і надалі відстежуватиме ймовірні порушення.