Блог Вадима Руденка: “Податок на прибуток, якого немає. Як залучити інвесторів в країну?”

Блог Вадима Руденка: “Податок на прибуток, якого немає. Як залучити інвесторів в країну?”


Голова Секретаріату МДО “Депутатський контроль” у своєму блозі розповів про те, як Україні покращити інвестиційний клімат, звільнивши від оподаткування внески до статутного капіталу юридичних осіб.

“Масштабна корупція, бюрократія, вибіркове правосуддя, нестабільна політична та економічна ситуація – ці чинники роками відлякують інвесторів вкладати гроші в Україну.

У рейтингу ведення бізнесу – Doing Business-2017 – наша країна займає 80 місце серед 190 країн світу. Це всього на три позиції краще, ніж у попередньому році. Наприклад, сусідня Білорусь займає в цьому рейтингу 37 позицію, Росія – 40.

Україна поліпшила свої позиції по оподаткуванню, реєстрації підприємств, підключенню до електромереж. Сфери, в яких до цих пір немає прогресу – це доступ до отримання кредитів, рішення проблем з неплатоспроможністю, міжнародна торгівля, реєстрація власності, отримання дозволів на будівництво.

Що ж заважає Україні?

В умовах економічного спаду, значних показників безробіття та занепаду цілих галузей, прерогативою для влади має стати створення нових підприємств і робочих місць для населення, зменшення податкового навантаження на конкретне підприємство або громадянина в довгостроковій перспективі.

Створення великої кількості малих і середніх підприємств є запорукою міцного економічного становища в майбутньому і фундаментом економіки держави, що видно з досвіду європейських партнерів України.

Зараз же податкове навантаження і штрафи на підприємництво ставлять роботодавців на межу виживання і спонукають приховувати свої доходи або в подальшому виплачувати зарплати в конвертах.

Якщо країні потрібен економічний підйом більше, ніж 0-1% ВВП, то бізнесу необхідно надати підтримку і навпаки ввести пільги, максимально прості і зручні умови ведення власної справи. І тоді можна очікувати нові робочі місця, наповнення бюджету і пожвавлення внутрішнього ринку.

Чинне законодавство має ряд недоліків, які створюють штучне оподаткування тих сум, які не є за своєю суттю доходом платників податків, а за фактом є витратами на створення нових підприємств.

Так, згідно із законодавством України, внесення грошових коштів або майна до статутного капіталу юрособи в обмін на корпоративні права, вважаються прямою фінансовою інвестицією. Під цим поняттям мається на увазі господарська операція, яка передбачає придбання корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно.

При цьому під час проведення таких операцій платник податку, який хотів придбати корпоративні права іншої юридичної особи, повинен був сплатити ще податок на додану вартість.

Дійсно, ПДВ – найзначніший за обсягом з усіх податків, які нараховуються в державний бюджет. І логічно припустити, що його скасування призведе до значних втрат бюджету України.

Однак варто зазначити, що зараз в Україні вже існує подібне податкове стимулювання для іноземних інвестицій. Так, частиною 2 ст. 287 Митного кодексу України визначено, що товари, які ввозяться на митну територію України на строк не менше трьох років іноземними інвесторами з метою інвестування на підставі зареєстрованих договорів (контрактів) або як внесок іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями, звільняються від сплати ввізного мита.

Нові пільги, такі, як наприклад, звільнення від оподаткування внесків до статутного капіталу, будуть стимулювати вітчизняних платників податків створювати нові підприємства, в тому числі, залучаючи іноземні інвестиції.

Це сприяло б створенню нових робочих місць. Що, в свою чергу, в довгостроковій перспективі, значно б збільшило надходження до державного та місцевих бюджетів.

Тобто, наповнювати державну казну можна і потрібно за рахунок реального прибутку, розвитку окремих секторів економіки, а не за рахунок податків.

У Верховній Раді пропонують ряд ініціатив у контексті Податкової реформи. Одним з успішних і перспективних, на мою думку, є законопроект №5420, який якраз і передбачає надання можливості платникам податку на додану вартість здійснювати інвестиції в капітал інших підприємств без сплати ПДВ. Проект закону внесений народними депутатами Андрієм Шинькович, Максимом Поляковим, Тарасом Кременем і Борисом Козирем, які є членами Міжфракційного об’єднання “Депутатський контроль”.

Щоб уникнути зловживань з ухилення від сплати податку документом вводяться обмеження. Вони полягають у тому, що в разі відчуження корпоративних прав протягом 2 років, платник податків зобов’язаний буде сплатити суму ПДВ, яка повинна бути сплачена із зазначених операцій у момент придбання корпоративних прав.

Дуже важливо, щоб необхідні для підприємців законодавчі ініціативи були донесені до громадськості і кожного члена парламенту. Щоб ніякі політичні суперечки не заважали дійсно реформувати економіку, допомагати бізнесменам та інвесторам як основі розвитку країни!”